Zariaďte si záhradnú chatu či altánok v minimalistickom štýle
Záhrada je mnohokrát nielen miestom určeným na prácu, ale aj na oddych, relax či psychohygienu. Navyše, ak máte v záhrade záhradný domček či chatu, tento relax si môžete vychutnávať celoročne. V mnohých prípadoch vedieme príliš zaneprázdnený život a preto oddych v príjemnom prostredí bez akýchkoľvek rušivých elementov je tou správnou voľbou, ako odbúrať každodenný stres. Zariaďte si svoj záhradný domček alebo záhradnú chatku v elegantnom a sofistikovanom štýle – minimalizme.
Ľudí mnohokrát tento štýl odrádza, pretože sa domnievajú, že je nudný. Opak je však pravdou. S využívaním tohto štýlu priestory naberajú nový dych, neobsahujú prebytočné veci, pričom zároveň stále vyžarujú teplo a krásu.
Typické prvky minimalizmu v interiéri:
- vzdušné a otvorené priestory,
- dominancia jedného kusu nábytku, bez zbytočných a nepotrebných nábytkov,
- prirodzene presvetlené a jasné priestory,
- farebná striedmosť, neutrálne farby, prevaha bielej farby,
- tvarová jednoduchosť a čistota línií, nadčasovosť,
- minimálne množstvo dekorácií a doplnkov.
Nie na darmo sa hovorí, že v jednoduchosti je krása. Platí to aj v prípade interiérov a ich dizajnu či usporiadania. Minimalizmus však nie je len o dizajne, ale ide skôr aj o akúsi filozofiu života. Spočíva v snahe zbaviť sa všetkého, čo nepotrebujeme a tým vniesť do života slobodu a spokojnosť, kedy nám ostávajú len veci a predmety, ktoré skutočne potrebujeme. Minimalizmus uplatnený v interiérovom dizajne je skvelým riešením, ako sa zbaviť stresu, hektického náhlenia sa počas bežných dní. Nie je nič lepšie, ako si po náročnom dni v práci či cez víkendy vychutnať účelnú jednoduchosť a oddýchnuť si od množstva podnetov, s ktorými sa denne stretávame. A priestor pre minimalizmus môžeme využiť napríklad práve v záhradnom domčeku alebo altánku.
Ako si zariadiť záhradnú chatku v minimalistickom štýle?
Voľba kvalitných materiálov
Najčastejšími materiálmi, ktoré sa v tomto štýle môžu uplatňovať sú najmä drevo, kameň, sklo či koža. Veľmi obľúbeným je aj kov, a to konkrétne hliník, oceľ či chrómované povrchy. V neposlednom rade svoju popularitu v posledných rokoch nadobudol aj betón. Pri materiáloch ešte ostaneme aj čo sa týka samotnej podlahy. Tá je prvkom, ktorý by mal zjednotiť celý priestor. Preto zvoľte rovnaký druh materiálu podlahy v celom interiéri záhradného domčeka, prípadne zvoľte aspoň rovnaký vzor. Docielite tak, že priestor nebude zbytočne členitý, ale vytvoríte jednotný a harmonický dojem. Vo väčšine prípadov sa na podlahu používa keramická alebo kamenná dlažba, masívne drevo ale aj liata podlaha. Záhradné domčeky sú väčšinou bez kobercov, čo vyhovuje aj minimalistickému štýlu – využívajú sa len vo veľmi malej miere.
Zvoľte neutrálne farby
Hlavnou farbou s najväčším zastúpením v tomto štýle je biela. Tú môžete doplniť neutrálnymi farbami, akou je béžová, hnedá, sivá ale aj čierna. Veľmi obľúbeným prvkom čo sa farieb týka sú metalické odtiene. Často sa na bielych stenách používa aj drevený či kamenný obklad. Ak však budete mať stále pocit, že interiér vášho záhradného domčeka či chatky potrebuje oživiť, môže siahnuť po izbových rastlinách, ktoré priestor oživia. Okrem rastlín môžete rovnako zvoliť aj bytové doplnky, no dbajte na jednoduchosť a striedmosť, pričom majte na pamäti, že čím výraznejšiu farbu doplnku zvolíte, tým menšiu plochu by mal zaberať.
Nenápadný a jednoduchý nábytok
Tak ako sme vám už pri znakoch minimalizmu v interiéri spomenuli, nábytok by mal byť čo najviac nenápadný. Veľkej obľube sa v minimalizme práve z tohto dôvodu teší vstavaný nábytok na mieru. Vo väčšine prípadov v sebe ukrýva uzavreté úložné priestory. Povrch nábytku je z hladkých materiálov a neobsahuje žiadne úchytky či iné zvýrazňujúce prvky. Nič však nepokazíte ani lesklými povrchmi. Nie len skrine a úložný priestor, ale aj sedací nábytok sa vyznačuje čistými geometrickými tvarmi a jednoduchým dizajnom. A čo je vhodnejšie miesto na vstavaný nábytok ako záhradný domček? Ušetrí vám priestor a zároveň zabezpečia odkladací priestor.
Čo s osvetlením a dekoráciami?
Práve osvetlenie môže byť tým prvkom, ktorý do vášho minimalistického interiéru prinesie trochu ozvláštnenia. Výberom pútavého osvetlenia spojíte príjemné s užitočným. Osvetlenie môžete zvoliť vo forme lámp ale aj bodových svetiel, ktoré upútajú pozornosť a zvýraznia presne to, čo zvýrazniť chcete. Minimalistický štýl dekoráciami skutočne šetrí. Priestor v minimalistickom štýle by nemal byť zbytočne preplnený. Ak doplnky, tak len funkčné a praktické, dokonca ani okná si nevyžadujú dekorácie, pokojne môžu ostať holé, čo ešte viac zintenzívni dojem vzdušnosti a jednoduchosti.
Veľkou výhodou minimalistického štýlu je aj jednoduchosť upratovania. Nemusíte zbytočne utierať prach z nepotrebných doplnkov či prekladať veci z miesta na miesto, aby ste poriadne upratali. S minimalistickým štýlom ušetríte čas, ktorý potom môžete využiť na príjemnejšie veci. Dokonca aj z estetického hľadiska sú interiéry v minimalistickom štýle príťažlivejšie a dokonca pôsobia antistresujúco, pretože čím je menší neporiadok, tým je menší aj vizuálny stres.
Ak teda máte záhradný domček a plánujete zmenu, tak si ho skúste prerobiť napríklad práve do tohto štýlu. A ak sa vám tento štýl nepozdáva, pozrite si naše staršie články a inšpirujte sa rustikálnym alebo provensálskym štýlom.
Zdroj fotiek: mojaltanok.sk, mojdom.sk