Potrebujem na zateplenie domu stavebné povolenie?
V predchádzajúcej časti Magazínu sme sa spoločne pozreli na to, čo sú to drobné stavby, ako sa realizuje ich ohlásenie stavebnému úradu a aj na to, aké sankcie hrozia za ich neohlásenie. Veríme, že sme vám túto problematiku dostatočne ozrejmili a priniesli užitočné a praktické informácie. V tejto časti sa „na zúbky“ pozrieme podobnej legislatívnej problematike. Bude sa týkať zateplenia domu a otázky, či je na túto činnosť potrebné stavebné povolenie.
Táto pomerne častá otázka je tak trochu „záludná“. Na internetových stránkach, poradniach a fórach nájdete niekoľko rôznych odpovedí, ktoré často plnia práve opačnú funkciu než poskytnúť relevantné informácie a po ich prečítaní ste možno ešte viac zmätení, než ste boli na začiatku. Pozreli sme sa preto na túto záležitosť podrobnejšie, aby sme vám ozrejmili problematiku zatepľovania domu a stavebného povolenia.
Do akej kategórie spadá rodinný dom?
Zákon č. 50/1976 Zb. – Zákon o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (ďalej ako stavebný zákon) v § 43 uvádza členenie stavieb podľa stavebnotechnického vyhotovenia a účelu na pozemné stavby a inžinierske stavby.
„Pozemné stavby sú priestorovo sústredené zastrešené budovy vrátane podzemných priestorov, ktoré sú stavebnotechnicky vhodné a určené na ochranu ľudí, zvierat alebo vecí; nemusia mať steny, ale musia mať strechu. Podľa účelu sa členia na bytové budovy a nebytové budovy.“
Rodinný dom spadá do kategórie bytové budovy a je definovaný ako budova určená predovšetkým na rodinné bývanie so samostatným vstupom z verejnej komunikácie, ktorá má najviac tri byty, dve nadzemné podlažia a podkrovie. Na stavbu bytových budov (bytové domy, rodinné domy, ostatné budovy na bývanie, napríklad detské domovy, študentské domovy, domovy dôchodcov a útulky pre bezdomovcov) je potrebné stavebné povolenie. Ako je to však so stavebným povolením, ak sa rozhodnete zatepliť už postavený dom?
Stavebné povolenie či ohlásenie?
Podľa § 54 stavebného zákona sa stavby, ich zmeny a udržiavacie práce na nich môžu uskutočňovať iba podľa stavebného povolenia alebo na základe ohlásenia stavebnému úradu.
Je teda pri zatepľovaní potrebné stavebné povolenie alebo stačí ohlásenie stavebnému úradu?
V § 55 stavebného zákona sa uvádza, že pri stavbách každého druhu bez zreteľa na ich stavebnotechnické vyhotovenie, účel a čas trvania; pri zmene stavieb, najmä pri prístavbe, nadstavbe a pri stavebných úpravách sa stavebné povolenie vyžaduje. Podľa § 55 ods. 2 ohlásenie stavebnému úradu postačí v týchto prípadoch:
a) pri jednoduchej stavbe, jej prístavbe a nadstavbe, ak tak určil stavebný úrad v územnom rozhodnutí,
b) pri drobných stavbách, ktoré plnia doplnkovú funkciu k hlavnej stavbe a ktoré nemôžu podstatne ovplyvniť životné prostredie;
c) pri stavebných úpravách, ktorými sa podstatne nemení vzhľad stavby, nezasahuje sa do nosných konštrukcií stavby, nemení sa spôsob užívania stavby a neohrozujú sa záujmy spoločnosti;
d) pri udržiavacích prácach, ktoré by mohli ovplyvniť stabilitu stavby, požiarnu bezpečnosť stavby, jej vzhľad alebo životné prostredie a pri všetkých udržiavacích prácach na stavbe, ktorá je kultúrnou pamiatkou,
e) pri stavbách elektronických komunikačných sietí (nosiče telekomunikačných zariadení) umiestňovaných na existujúcich objektoch, ktoré nepresahujú výšku 6 m, šírku 2, 5 m a nezasahujú do nosných konštrukcií stavby,
f) pri prízemných stavbách elektronických komunikačných sietí, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 25 m2 a výška 4, 5 m,
g) pri výmene alebo dopĺňaní telekomunikačných zariadení na existujúcich stavieb elektronických komunikačných sietí, keď nedôjde k zmene stavby.
V kontexte zatepľovania rodinného domu je potrebné vziať do úvahy práve § 55 ods. 2 písm. c). Práve týmto ods.2 písm. c) dochádza v kontexte zateplenia domu ku konfliktu. Zateplenie sa totiž považuje za stavebnú úpravu, ktorou sa zmení vzhľad stavby ako celku. Práve z tohto dôvodu na zateplenie domu len ohlásenie stavebnému úradu nebude postačovať. Stavebnému úradu bude potrebné adresovať žiadosť o stavebné povolenie.
Formálne podmienky žiadosti o stavebné povolenie upravuje § 8 Vyhlášky Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky č. 453/2000 Z.z., ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia stavebného zákona.
Poznatok na záver: Pokiaľ ide o stavbu, ktorá je v procese výstavby a bolo už na ňu vydané stavebné povolenie a bude sa táto stavba zatepľovať, nie je potrebné ďalšie stavebné povolenie. O stavebné povolenie je potrebné žiadať v prípade, keď ide o už postavené a skolaudované stavby. Dôvodom stavebného povolenia v týchto prípadoch je potreba statického posudku a projektu protipožiarnej ochrany.
Nezabudnite však, že ak chcete mať úplnú pri zvažovaní zateplenia domu obráťte na príslušný stavebný úrad, ktorý vám upresní podmienky a ozrejmí vaše povinnosti.