Čo by ste mali vedieť o dreve?
Drevo je samo o sebe najstarším stavebným materiálom. Hrá nezameniteľnú úlohu v rozličných oblastiach ľudskej činnosti, či už je to rezbárstvo, nábytkárstvo alebo umenie. Svoje čaro má rovnako aj v prírode a jeho vôňu milujú snáď všetci. Máte aj vy doma drevené výrobky či drevené záhradné stavby? Alebo sa chystáte zaobstarať si? Prečítajte si, čo všetko by ste o dreve mali vedieť.
Drevo je obľúbeným materiálom tak, ako pre interiérový nábytok či doplnky, tak aj pre rôzne externé stavby akými sú záhradné domčeky, altánky, chatky, ale aj záhradný nábytok. Niet divu, že sa využíva ako jeden z najčastejších materiálov. Prináša so sebou do domácností či záhrad kus prírody. Svojím charakterom navodzuje harmonickú atmosféru, doplňuje prostredie a navyše je aj materiálom s estetickými hodnotami. Drevo sa vyznačuje farebnou aj štruktúrnou premenlivosťou, čo z neho robí jedinečný materiál, ktorý sa môže premeniť na originálne výrobky. Pozrime sa spoločne na to, aké druhy dreva existujú, ako ich môžete určiť ale aj ako sa meria tvrdosť dreva.
Vedeli ste že „na svete existuje viac ako 60 000 druhov stromov, pričom podľa Medzinárodnej organizácie botanických záhrad ich v celosvetovom zozname každoročne pribudne viac ako 2000. Na Slovensku z tohto ohromného čísla pritom rastie „len“ 77 druhov.“?
Určovanie druhov dreva
Predtým, než sa spoločne pozrieme na konkrétne druhy drevín a ich špecifiká, zastavme sa pri spôsoboch, ktorými môžeme jednotlivé dreviny definovať. V tomto prípade je dôležité zamerať sa na niekoľko znakov, ktoré sú pri určovaní dreva nápomocné. Medzi makroskopické znaky dreva zaraďujeme základné znaky ako letokruhy, stržňové lúče, cievy, živicové kanáliky, jadro a beľ a farbu. Ďalej sú to doplnkové znaky ako stržňové škvrny, lesk a vôňa. Pri určovaní dreva sú taktiež nápomocné aj fyzikálne a mechanické vlastnosti dreva ako jeho hustota a tvrdosť.
Jednotlivé rezy dreva rozdeľujeme na tri skupiny – priečny rez (kolmo na pozdĺžnu os kmeňa), radiálny rez ( pozdĺžny rez rovnobežne s osou kmeňa, prechádza stržňom) a tangenciálny rez (rovnobežne s osou kmeňa v istej vzdialenosti od stržňa).
Letokruhy môžeme vidieť práve na priečnom reze ako sústredné kružnice. Letokruh môžeme definovať ako hrúbkový prírastok dreva za jedno vegetačné obdobie. Skladá sa z dvoch odlišných častí. Najprv sa tvorí svetlejšie jarné drevo na začiatku vegetačného obdobia, potom sa tvorí tmavšie letné drevo. Na základe letokruhov a ich štruktúry dokážeme rozlíšiť, či ide o drevo ihličnatých alebo listnatých drevín.
Stržňové lúče vyzerajú ako pásiky, ktoré sú kolmé na letokruhy. Takto ich môžete vidieť pri priečnom reze. Pri niektorých listnatých drevinách sú však viditeľné iba na radiálnom reze, ako napríklad v prípade javora, brezy či lipy. Pri ihličnatých drevinách, vŕbe a topoli nie sú voľným okom pozorovateľné pri žiadnom z rezov. Cievy sa nachádzajú len v dreve listnatých drevín a rozlišujú sa podľa veľkosti na makrocievy (majú priemer väčší ako 0,1mm) a mikrocievy (menej ako 0,1mm).
Živicové kanáliky vieme pozorovať na priečnom reze ako svetlé body a na pozdĺžnom reze ako zvislé čiarky tmavej farby. Živicové kanáliky sa nachádzajú iba v drevách smreka, smrekovca, borovice a duglasky.
Možno si z hodín prírodovedy či biológie pamätáte na rozdelenie dreva na jadrové a beľové. Beľové drevo má po celom polomere kmeňa rovnakú farbu, pričom jadrové drevo má v strede výrazne sfarbenú tmavšiu časť – jadro.
Hustota a tvrdosť dreva
Dôležitými znakmi pri určovaní nielen druhu dreva, ale aj jeho kvality či odolnosti je hustota a tvrdosť dreva. Od tvrdosti dreva sa odvíja samotný účel, na ktorý sa dané drevo môže využívať. Vo všeobecnosti platí, napríklad, že mäkké drevo je ideálne na rozpaľovanie ohňa, kým tvrdé drevo má výhrevnejšie vlastnosti, preto je vhodnejšie na udržiavanie ohňa. Čo sa týka stavebníctva, využívajú sa väčšinou mäkšie druhy dreva, ako napríklad smrek či borovica, pretože sú pružné, dajú sa ľahko opracovávať ale zároveň sú pevné.
Vedeli ste, že na výrobu našich produktov využívame kvalitné smrekové a borovicové drevo, ktoré sa dováža z vysokých nadmorských výšok? Drevo, ktoré na výrobu našich záhradných domčekov, altánkov, chatiek, garáží či iných produktov využívame, pochádza zo škandinávskych a sibírskych oblastí. Vďaka svojej tvrdosti a hustote má toto drevo omnoho dlhšiu trvácnosť, než tuzemský smrek. Vďaka týmto vlastnostiam je naše drevo odolné aj voči najnáročnejším poveternostným podmienkam.
Na určenie tvrdosti dreva sa najčastejšie využívajú dve metódy – Brinellova alebo Jankova. Obe metódy spočívajú na princípe zatlačovania oceľovej guličky alebo pologuličky do dreva. Sila, ktorá sa vynaložila na zatlačovanie guličky do dreva, je výslednou hodnotou tvrdosti dreva a uvádza sa v jednotkách megapascal (MPa) alebo v kilogram na meter štvorcový (kg/m2). V rámci tvrdosti dreva sa rozlišuje niekoľko kategórii drevín, a to veľmi mäkké drevo (0-350 kg/m2), mäkké drevo (351 – 500 kg/m2), stredne tvrdé drevo (501-650 kg/m2), tvrdé drevo (651-1000 kg/m2), veľmi tvrdé drevo (1001-1500 kg/m2) a neobyčajne tvrdé drevo (viac ako 1501 kg/m2).
V našich končinách je najtvrdším drevom agát, ktoré sa zaraďuje do kategórie tvrdé drevo. Najmäkším drevom v našich končinách je borovica, ktorá sa zaraďuje do kategórie veľmi mäkké drevo.
Najtvrdšie drevo na svete pochádza z čeľade Anacardiaceae a rastie v končinách Južnej Ameriky. Miestni ho nazývajú Quebracho (Kebračo). Názov pochádza zo španielskeho slovného spojenia „qeubrar hacha“ čo v preklade znamená lámač sekier.
Rozdelenie drevín – poznáte ich všetky?
V našich končinách, ako už viete, rastie 77 druhov drevín. Určite viete aj to, že sa dreviny rozdeľujú na listnaté a ihličnaté. Okrem toho, poznáme aj exotické dreviny, ktoré sa taktiež využívajú na výrobu rôznych produktov. Pozrime sa spoločne na niekoľko najčastejších druhov drevín a ich špecifické vlastnosti.
Listnaté dreviny
AGÁT
Agátové drevo si nesie titul najpevnejšieho dreva v celej strednej Európe. Práve vďaka tejto jeho kvalite sa najčastejšie využíva v exteriéri alebo na výrobky, ktoré si vyžadujú vysokú odolnosť a dlhú životnosť, ako napríklad drevený záhradný nábytok, piliere, vodné stavby, mosty ale aj vínové sudy. Agát je hnedobiela až hnedozelená drevina s tvrdým a ťažkým drevom. Zároveň je však agátové drevo pružné a odolné voči škodcom.
BUK
Buk je tvrdá, odolná a tieňomilná drevina. Bukové drevo sa vyznačuje hnedo-ružovou, krémovou či bielou farbou bez výrazných letokruhov. Bukové drevo je vhodné na spracovávanie, pretože sa ľahko ohýba, zachováva si svoj tvar a dobre sa povrchovo upravuje. Nevýhodou bukového dreva je, že rýchlo schne, vo vlhkom prostredí má tendenciu napučať a je náchylnejšie na napadnutie drevokazným hmyzom. No vďaka svojej ohybnosti je obľúbeným materiálom na výrobu ohýbaného nábytku, podláh, pracovných nástrojov či športových potrieb. Vyznačuje sa zároveň vysokou výhrevnosťou a preto často sa využíva aj ako palivo.
BREZA
Buku podobné je aj brezové drevo. No v porovnaní s bukom je drevo brezy hladšie a ľahšie. Je stredne tvrdým drevom a vyznačuje sa smotanovou farbou, pričom v mnohých prípadoch sa vo finálnych výrobkoch ponecháva aj biela kôra ako unikátny prvok. Brezové drevo je citlivé na vlhkosť, preto sa väčšinou využíva na výrobu nábytku či drevených doplnkov.
ČEREŠŇA
Drevo čerešne je poddajné a pružné a dá sa ľahko opracovať. Zároveň je však tvrdé (radí sa do kategórie stredne tvrdých drevín). U mnohých je obľúbené práve pre svoju farbu pripomínajúcu exotický mahagón. Z čereňového dreva sa vyrába nielen nábytok, ale aj hudobné nástroje, podstavce, rímsy či stĺpiky na zábradlí.
JASEŇ
Jaseňové drevo je typické svojou kresbou so zlatistým leskom. Farba dreva je smotanovo biela so svetlohnedým jadrom. Jaseňové drevo je pružné, čím je možné ho bezproblémovo opracovať a ohýbať. Z jaseňového dreva sa okrem nábytku vyrábajú aj drevené obklady, schodiská, zábradlia, podlahy, dyhy ale aj hokejky či dokonca sánky.
JAVOR
Javor ponúka jedno z najsvetlejších driev slonovinovej farby. Javorové drevo je podobné buku a dobre sa s ním pracuje (impregnácia či lepenie). Z javorového dreva sa najčastejšie vyrábajú stoly, stoličky či postele ale výnimkou nie sú ani sláčikové hudobné nástroje.
LIPA
Lipa sa vyznačuje svetlým drevom bielej, prípadne sivastej farby. Ide o drevo z kategórie mäkkých drevín a dobre sa opracováva. Lipové drevo má výhodu v tom, že má hustú štruktúru, a tak nie je náchylné k štiepeniu. Najčastejšie sa lipové drevo využíva pri výrobe umeleckého nábytku, hudobných nástrojov a zároveň je aj obľúbeným materiálom pre mnohých rezbárov.
ORECH
Typickým znakom orechového dreva je jeho nezameniteľná kresba. Aj vďaka tomu je vyhľadávaným typom dreva. Orechové drevo je husté a tvrdé a vyznačuje sa trvanlivosťou. Farba dreva sa odvíja od typu pôdy, v ktorej orech vyrastá, avšak najčastejšie sa vyznačuje jadrom tmavohnedej farby. Drevo orecha sa využíva najmä v nábytkárstve a pri výrobe okrasných predmetov.
Ihličnaté dreviny
BOROVICA
Borovicové drevo sa vyznačuje hnedým jadrom a žltou beľou. U nás je borovica drevinou, ktorá je odolná voči poveternostným vplyvom a taktiež škodcom. Borovicové drevo obsahuje živicu, ktorá mu zabezpečuje dlhšiu trvanlivosť tak ako na vzduchu, tak aj vo vode. Drevo borovice je ľahké, pružné a mäkké. Vďaka týmto vlastnostiam má širokú využiteľnosť v priemysle a najčastejšie sa využíva na výrobu produktov, u ktorých sa vyžaduje odolnosť voči poveternostným podmienkam. Z borovicového dreva sa vyrábajú záhradné drevené stavby, trámy, nábytok, okná, obklady, dvere, terasové podlahy či dokonca aj lode.
SMREK
Smrekové drevo je nezastupiteľnou surovinou v stavebníctve. V našich končinách je najviac rozšírenou ihličnatou drevinou. Ide o mäkké a pružné drevo, ktoré sa taktiež vyznačuje skvelým pomerom ceny a kvality. Jeho farba je biela až žltobiela a nemá viditeľné jadro. Vďaka tomu, že po vysušení obsahuje smrekové drevo väčší podiel vzduchu ako napríklad borovica či jedľa, robí to z neho skvelý tepelný izolant. Smrekové drevo nachádza využitie najmä v stavebníctve na výrobu chát a zrubov, záhradných domčekov či altánkov.
JEDĽA
Jedľové drevo je svetlé a vyznačuje sa výraznou štruktúrou. Je mäkké a pružné drevo, ktoré sa ľahko opracúva. Jedľové drevo nemá živicové kanáliky, ako borovica či smrek. Avšak pri poškodení kôry z neho vyteká tekutina, ktorá sa taktiež nazýva živica a svoje využitie nachádza v liečiteľstve. Jedľové drevo je menej trvácne ako borovica či smrek. Svoje uplatnenie si nachádza v stavebníctve ako stavebné rezivo, či ako materiál na výrobu strešných konštrukcií, okien, balkónov ale aj nábytku.
SMREKOVEC
Smrekovcové drevo sa taktiež radí do kategórie odolných drevín. Má žltohnedú beľ a červenohnedé jadro, pričom vyniká aj zaujímavou textúrou dreva. Ľahko sa opracováva a využíva sa na výrobu masívne nábytku, schodov, zábradlia ale aj terasových podláh či fasádnych obkladov.
Exotické dreviny
CÉDER
Cédrové drevo sa vyznačuje pevnosťou, odolnosťou voči hmyzu aj hubovitým ochoreniam. Má špecifické dezinfekčné vlastnosti, vďaka ktorým dokáže zneškodniť hnilobné baktérie. Toto biele drevo s jemne žltým nádychom sa využíva najmä v nábytkárstve a stavebníctve a trendom je aj výroba sáun.
EBEN
Ebenové drevo určite poznáte. Je to vzácna a drahá drevina, ktorá sa využíva na výrobu luxusného nábytku, ale aj umeleckých predmetov či dekorácií. Ebenové drevo sa vyznačuje typickou hnedou až čiernou farbou jadra a zároveň má jemnú pravidelnú textúru.
TÍK
Tíkové drevo je mnohokrát označované ako zlato spomedzi exotických drevín. Dôvodom je jeho zlatohnedá farba, ale aj tvrdosť a trvácnosť. Tíkové drevo obsahuje oleje, ktoré z neho robia drevinu odolnú voči škodcom, plesniam, ale aj poveternostným vplyvom. Tík je pevná a pružná drevina, z ktorej sa vyrába nábytok, podlahy či okenné rámy.
ZEBRANO
Zebrano je ťažká a tvrdá drevina, ktorej typickým znakom je jeho zebrovitá štruktúra. Základ dreva má zlatohnedú farbu a dopĺňajú ho tenké pruhy tmavšej hnedej farby. Zebrano sa radí medzi vzácne a drahé dreviny. Využíva sa na výrobu nábytku, ale aj podláh, schodísk či obkladov stien.
Máte aj vy doma záhradný drevený domček, altánok, chatku či drevený nábytok alebo iné doplnky? Možno po prečítaní tohto článku budete vedieť určiť, o aký druh dreva ide. Alebo budete mať jasnejšie v tom, aké drevené výrobky a z akých drevín by ste si chceli zaobstarať. Či už to bude drevená záhradná stavba, nábytok či doplnky, v každom z prípadov si spolu s drevom prinesiete kus prírody a harmónie priamo k vám domov.