Chcete vlastné záhradné jazierko? Ako na to?
Záhradné jazierka sú čoraz častejšou súčasťou mnohých záhrad, pozemkov, rekreačných či záhradkárskych oblastí. Prinášajú do záhrady harmóniu, pokoj a svojím charakterom oživujú a dopĺňajú celý vonkajší priestor. Existuje mnoho druhov záhradných jazierok, či už sú to okrasné jazierka ale aj jazierka vhodné na kúpanie. Sú zároveň skvelým doplnkom v prípade, že radi v záhrade relaxujete. Spojenie vody a rastlín prispieva k pocitom pokoja a navodzuje harmonickú a relaxačnú atmosféru.
Chceli by ste si aj vy vytvoriť takúto jazierkovú oázu pokoja priamo na vašej záhradke?
Záhradné jazierko priláka do svojho rajónu a teda na vašu záhradu aj farebné motýle či vážky, ktoré vám pomôžu zbaviť sa mnohokrát otravných komárov.
Záhradné jazierko si dokážete vytvoriť aj sami svojpomocne. Ako teda na to?
Vyberte vhodné miesto, tvar a veľkosť jazierka
Prvým krokom bude výber miesta pre vaše jazierko. Poriadne si premyslite, kde by ste ho na vašej záhrade chceli umiestniť. Záhradné jazierko sa dá vybudovať prakticky kdekoľvek na záhrade, avšak vyhnite sa miestam pod väčšími stromami. Ideálne bude, ak mu nájdete také miesto, na ktorom sa počas dňa strieda tieň a slnečné žiarenie.
Ak už budete mať vybraté miesto, premyslite si, aký tvar jazierka by ste chceli na záhrade mať. Následne si tento tvar môžete znázorniť s využitím hadice, piesku či vápna. Veľkosť jazierka by mala byť úmerná veľkosti vašej záhrady. Na základe veľkosti a tvaru jazierka sa bude totiž potom odvíjať aj samotná spotreba materiálov.
Väčšina záhradných jazierok sa izoluje s využitím špeciálnej hydroizolačnej fólie. Takáto fólia je stabilizovaná voči UV žiareniu a je odolná voči mechanickému poškodeniu. Je zdravotne nezávadná a neškodná pre ryby a vodné rastliny. Zároveň zabraňuje prerastaniu koreňov. Využiť však môžete aj už vopred hotové plastové jazierko, ktoré ma stabilný a vopred určený tvar.
Ideálnou kombináciou, ktorá je predpokladom pre dokonalý oddych na záhrade, je záhradné jazierko a záhradný domček, altánok či chatka. Ak máte aj vy na svojej záhrade jednu z týchto záhradných stavieb, môžete zvážiť vybudovanie jazierka v jej blízkosti. Tak si počas oddychu môžete užívať pohľad na vaše jazierko a príjemné a upokojujúce zvuky žblnkotajúcej vody.
Vykopanie vrstiev jazierka
Ďalším krokom pri výstavbe jazierka je vykopávanie jednotlivých vrstiev jazierka. Vytvárajte takzvané kaskády, ktoré nielen zabránia zosuvu fólie, ale aj vytvoria jednotlivé zóny. Pri odkopávaní nechajte okraje kaskád dostatočne široké, aby sa na nich mohli umiestniť koše s rastlinami. Hĺbka záhradného jazierka by mala dosahovať aspoň 1,3 metra. Pri výkope sa vyhnite vytváraniu kolmých stien, aby ste potom jazierko mohli obložiť kamenivom. Uhol klesania by mal byť približne 45 stupňov. Okraje jazierka sa odporúča zabezpečiť pred klesaním, pričom najčastejším spôsobom je natĺkanie drevených kolíkov a upevnenie závlahovej hadice klincom či skrutkou do dreva kolíkov. Čo sa týka objemu jazierka, do malej záhrady vám postačí záhradné jazierko s objemom 5 m³. Ak by ste však chceli v jazierku chovať aj ryby, budete potrebovať väčšie množstvo vody, aspoň 9 m³.
Pri budovaní vášho záhradného jazierka vám môže byť užitočný aj nasledujúci obrázok. Znázorňuje prierez jazierka s jeho jednotlivými časťami.
Prierez záhradným jazierkom: 1 – pobrežná zóna, 2 – močiarna zóna, 3 – vodná plocha, 4 – kamene proti padaniu štrku, 5 – jazierková fólia, 6 – geotextília, 7 – vrstva štrku.
Ukladanie hydroizolačnej fólie
Ak už budete mať tvar záhradného jazierka vykopaný, môžete začať s umiestňovaním fólie. Odporúča sa ešte predtým dno vysypať jemným pieskom či štrkom vo vrstve od 1 do 5 cm. Alebo môžete využiť podkladovú geotextíliu, ktorá zvyšuje mechanickú odolnosť fólie proti prerezaniu a vyložiť ňou celý výkop. Následne môžete umiestňovať fóliu. Začnite od stredu jazierka smerom k jeho okrajom. Fóliu môžete na jednotlivých kaskádach upevniť väčšími kameňmi. Na fóliu môžete následne vypustiť vodu, aby sa vyrovnala. Potom sa môžete pustiť do zakrytia brehov, na ktoré môžete využiť kamienkovú fóliu alebo kamenivo. Dajte si pozor na kraje jazierka, aby vody neunikala. Dajte si preto záležať na ukotvení fólie na brehoch.
V prípade, že budete využívať už hotové plastové jazierko, vykopte dieru v jeho veľkosti, vložte jazierko a zvyšné diery zasypte vykopanou zeminou.
Vysádzanie vodných rastliniek
Rastliny môžete začať vysádzať už pri napúšťaní jazierka. Avšak, kým sa v jazierku vytvorí prírodný ekosystém, budete musieť rastlinky dosádzať. Vodné rastliny rozdeľujeme do troch skupín, a to bahenné rastliny, plávajúce rastliny a lekná. Plávajúce rastliny majú listy nad vodnou hladinou a ich koreň pláva voľne vo vode pod rastlinou. Lekná majú koreň na dne jazera a bahenné rastliny sa umiestňujú väčšinou na breh jazierka. Vaše záhradné jazierko si môžete zároveň skrášliť rôznymi kaskádami s tečúcou vodou, fontánami ale aj rôznymi inými záhradnými dekoráciami.
Ako vlastne záhradné jazierko funguje?
Prírodné záhradné jazierko by sme mohli inak nazývať aj ako biotop. Ide totiž o prostredie, v ktorom v prirodzenej rovnováhe rastú rôzne druhy rastlín a žijú rôzne živočíchy. V biotope funguje táto prirodzená harmónia a rovnováha aj bez akýchkoľvek zásahov človeka. O to, aby bola voda v jazierku čistá a priezračná, sa stará biologický filtračný systém a vodné rastliny. Vhodne vybrané vodné rastliny do vášho záhradného jazierka zabezpečia to, že sa v ňom nebudú tvoriť riasy ani sinice. Tie totiž na svoj rast a rozmnožovanie potrebujú živiny, ktoré však vodné rastliny odoberú a tak zabránia tomu, že sa budú riasy a sinice šíriť. Korene vodných rastlín zas prispievajú k okysličovaniu vody. Voda sa v jazierku filtruje cez aktívnu štrkovú zónu, v ktorých sa práve vďaka okysličovaniu vodnými rastlinami združujú užitočné baktérie. Tie zachytávajú a rozkladajú škodlivé látky vo vode záhradného jazierka.
Budovanie vlastného záhradného jazierka nie je až taká veda, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Stačí len správne nasledovať kroky a postupy, ktoré je pri jeho realizácii potrebné dodržať. Môžete sa zároveň inšpirovať aj konkrétnymi postupmi už vybudovaných jazierok a tak mať istotu, že robíte všetko tak, ako by sa malo. Návod, ako si krok za krokom svojpomocne vybudovať záhradné jazierko, nájdete aj tu.
Tip: Máte malú záhradku a obávate sa, že sa vám do nej záhradné jazierko nezmestí? Ani v tomto prípade nie je dôvod na obavy, pretože záhradné jazierko si dokážete vybudovať aj v prípade náročnejších priestorových podmienok. Prečítajte si, ako vybudovať záhradné jazierko v malej záhrade.
Nezabúdajte na starostlivosť
Ak si zaobstaráte vlastné záhradné jazierko, mali by ste vedieť, že jeho vybudovaním sa to však nekončí. Nemali by ste zabúdať, že o záhradné jazierko je dôležité starať sa pravidelne počas celého roka. Ak máte v jazierku ryby, je potrebné zabezpečiť im vhodnú potravu, a to niekoľkokrát denne záležiac od teploty vody. Počas jesene je potrebné odstraňovať z hladiny napadané lístie. V zime zas budete potrebovať vytvoriť v ľade otvor na prísun kyslíka. Zároveň, starostlivosť si budú vyžadovať aj vaše vodné rastlinky. Niektoré si vyžadujú špeciálne substráty, preto by ste ich nemali hnojiť bežným hnojivom, ktoré používate na kvety vo vašej záhrade. Čo sa týka vodných rastlín, ich výberu pre vaše jazierko a starostlivosti o nich, určite si nechajte poradiť v špecializovaných predajniach či záhradkárstvach.
Vytvorte si aj vy na záhrade či pozemku skutočnú oázu pokoja. Záhradné jazierko je skvelým komponentom, ktorý do záhrady vnesie život a energiu a zároveň vytvorí príjemnú atmosféru. Vy si tak budete môcť užívať relax a vypnúť od každodenných starostí.