Záhradné domčeky – kedy sa pre ne rozhodnúť?
Záhradné domčeky to sú rôznorodé konštrukcie, ktoré tvoria prvky malej záhradnej architektúry. Čoraz častejšie ich vidíme v záhradkárskych osadách, v ktorých sa nachádzaju. Kedy chceme zainvestovať do tohto typu výrobku a aké výhody nám to prinesie?
Ako vyberať záhradné domčeky? V obchodoch nájdeme nespočetné množstvo projektov a produktov z kategórie záhradné domčeky, ktoré sú vyrobené tak, že ich dokážeme postaviť aj svojpomocne. Záhradné domčeky sú väčšinou vyrobené z dreva , ale výrobcovia ponúkaju modely aj z plastu alebo kovu. Materiál je jednou z otázok, na ktoré by sme mali dávať pozor pri výbere záhradného domčeka. Ďalšími dôležitými aspektmi sú tiež veľkosť domčeka, ktorá by mala zodpovedať vašim potrebám. Pamätajme, ak sa rozhodneme pre kúpu dreveného záhradného domčeka, musíme zaistiť jeho riadnu údržbu. Záhradné domčeky po zmontovaní zabezpečíme impregnačným náterom a následne vrchnou lakovou lazúrou alebo farbou na báze olejov.
Záhradné domčeky – typy. Malé záhradné domčeky, ktoré sú zbavené okien, výhodne plnia funkciu uschovania náradia. Z toho dôvodu bývaju často označované tiež ako domčeky na náradie. S ľahkosťou v nich uskladníme záhradné náradie ako rýľ, hrable, furík, rôzne drobnosti ale sotva sa tam zmestí záhradný nábytok.
Väčšie záhradné domčeky ako napríklad záhradný domček PULA ponúkajú priestor na uloženie náradia ale tak isto pre vnútorné vybavenie či záhradný nábytok. Tieto záhradné domčeky sú vybavené minimálne jednym oknom a dverami, no pri niektorých typoch domčekov dokonca dvojkrídlovými dverami na prenos väčších častí ako napríklad aj pri domčeku REUS.
Ďalšie z radu záhradných domčekov majú prístrešok na drevo alebo v prednej časti malú terasu poskytujúcu úkryt pred náhlym dažďom.
Kedy nám príde vhod? Kedy je správne sa rozhodnúť o zriadení si záhradného domčeka? Po prvé, keď nemáme záhradu priamo pri dome, ale máme pozemok napr. v záhradkárskej oblasti. Záhradné domčeky sú v takejto situácii nutnosťou – umožnujú uložiť nevyhnutné príslušenstvo a náradie, aby sme ho zakaždým nemuseli nosiť so sebou.
Ďalej od domova je doležité postaviť domček väčších rozmerov, v ktorom bude možné prečkať náhlu zmenu počasia alebo uskladniť záhradný nábytok v zimných mesiacoch.
Záhradné domčeky môžeme postaviť aj v záhrade blízko domu – robí sa to vtedy, keď napr. v garáži už nemáme dostatok miesta na odkladanie záhradného príslušenstva. Tu zvyčajne postačí priemerná veľkosť domčeka, umiesneného pri stene domu alebo v rohu záhrady.
Malé záhradné domčeky ocenia aj obyvatelia obytných domov, ktorý majú záhradku neďaleko bydliska na uskladnenie napríklad kosačky a náradia, ktoré nechcú skladovať v domácnosti. Pokiaľ takéto domácnosti nie sú vybavené pivničnými priestormi alebo priestormi na podkroví, v tomto prípade je toto najideálnejšie riešenie.
Určite si každý vieme zvážiť vhodnosť takýchto záhradných domčekov, treba si len vedieť vybrať z nespočetného množstva ponúk a následne si začať užívať ich výhody, ktoré nám dokážu nepochybne poskytnúť.