Kam siaha história záhradných altánkov?
Záhradné altánky sa v záhradách nachádzajú už celé storočia, ba až tisícročia. Pôvod slova altánok síce nie je oficiálne známy, faktom je, že ich popularita rástla s každou generáciou a predstavujú najrozšírenejšie vonkajšie záhradné stavby na svete. Pôvodne sa nazývali aj letné domčeky, pavilióny, kiosky alebo pergoly.
Prvé počiatky záhradných altánkov vedú až k Egypťanom pred 5000 rokmi. Dôkazy o tom boli nájdené v hrobkách z roku 1400 pred naším letopočtom ako nástenné maľby. Je tomu tak preto, že ľudia v tomto období vnímali záhradu ako pozemský raj, cez ktorú sa dostanú do posmrtného života.
Záhradné altánky boli o takisto veľmi obľúbené a moderné v starovekom Ríme a Pompejach. Postupne časom – ako sa zvyšovala populácia Ríma – tak si bohatí aristokrati zvykli stavať domy pozdĺž Stredozemného mora a súčasťou každého musel byť aj altánok.
Pôvod záhradných altánkov sa viaže aj do desiateho storočia do Perzskej ríše. Záhradné altánky mali rôznu podobu – od farebných stanov s rohožami na podlahách – až po zdobené dvojpodlažné konštrukcie s kupolami, mramorovými stĺpmi a zlatými sedadlami. Niektoré boli dokonca vybudované cez potok, ktorý v altánku slúžil ako „klimatizácia“.
Typický altánok čínskeho typu.
V Japonsku sa záhradné altánky využívali na čajové ceremónie a súviseli s čajovými obradmi. Predstavovali miesto odpočinku a meditácie. S meditáciou boli altánky spojené aj počas obdobia renesancie a nachádzali sa najmä v záhradách kláštorov.
V 14. storočí ovplyvnil francúzsky štýl altánov aj ostatné krajiny a altánky sa využívali najmä ako stavby popri domoch a sídlach. Slúžili najmä na zábav. V sedemnástom storočí nadobúdali európske altánky podobu tých čínskych, ktoré okopírovali a objavovali sa takmer v každej zámožnejšej záhrade.
Tento typ stavieb sa stal tak moderným, že vznikla potreba mať pre altánok ucelený názov. „Altánok“ tak, ako ho poznáme v dnešnej podobe, prvýkrát použil v knihe „Nové vzory čínskych chrámov“ architektonický spisovateľ William Halfpenny v roku 1752. Nedá sa to presne dokázať, ale je pravdepodobné, že slovo vzniklo z latinčiny a znamená „pozerám sa“, „budem sa pozerať“, pretože altánky sa spájali práve s výhľadom, meditáciou, rozjímaním, prípadne sledovaním okolia.
Zatiaľ čo sa altánky radovali z popularity po celom svete, v Spojených štátoch sa im nevenovala veľká pozornosť až do polky 20.storočia. Altánky boli výsledkom a odrazom komerčných a súkromných spoločností po celom území. Neboli ničím špecifické. Navrhnuté boli podľa jednoliatej šablóny a využívali sa na pikniky, zhromažďovanie a komunitné aktivity.
Ako vidíme z histórie altánkov, niet sa čo diviť, že sú stále veľmi moderné a obľúbené. Využívajú sa od najmenšieho miesta na sedenie až po veľkú vonkajšiu jedáleň. V dnešnej dobe majú rôzne tvary a veľkosti. Pripraviť sa dajú na zábavu, večierok, rozhovor nad šálkou čaju. Alebo proste len ako kúsok vlastného sveta ako útočisko ku knihe.
Tipy na altánky súčasnosti
Využite altánok na príjemné posedenie v kruhu blízkych. Altánok s rohovými dekoráciami je osadený na masívnych stĺpoch. Materiál je sušené borovicové drevo.
Klasický a elegantný altánok, ktorý je vhodný na pohostenie celej rodiny.
Altánok pre veľa ľudí s elegantným a tradičným dizajnom. Vyrobený je zo sušeného borovicového dreva a strecha je z kvalitného fínskeho šindľa. Usadíte v ňom pokojne až 15 osôb.