Je na altánok potrebné stavebné povolenie?
Chceli by ste si na záhrade či pozemku postaviť altánok? Častou otázkou býva, či je naň potrebné stavebné povolenie. Ako to je v prípade záhradných stavieb? V tomto článku sa pozrieme bližšie na to, čo hovorí stavebný zákon.
Altánky sú jedny z najobľúbenejších vonkajších stavieb. Sú častou súčasťou záhrad, pozemkov, ale aj verejných priestranstiev. Poskytujú spoľahlivé prístrešie, ktoré vás ochráni pred nečakaným dažďom či silným slnkom, a tak si ho budete môcť vychutnávať v akomkoľvek počasí. Poskytuje tiež príjemné miesto na posedenia na čerstvom vzduchu v obklopení prírody. Sú ideálnym priestorom na relax a oddych, spoločné stretnutia s rodinou či priateľmi, ale môžete sa v nich venovať aj vašim voľnočasovým aktivitám. Skvele sa hodia aj na záhradné grilovačky, posedenia či oslavy, pretože poskytne miesto, kde môžete privítať hostí pri záhradnom stolovaní. Práve táto všestrannosť využitia je jedným z dôvodov, prečo sú tak populárne.
Chceli by ste si aj vy na vašu záhradu či pozemok zaobstarať altánok? Potom by vás mohlo zaujímať, či je na jeho výstavbu nutné stavebné povolenie. A aby ste nemuseli študovať stavebný zákon, urobili sme to za vás. V tomto článku vám prinášame zhrnutie toho najpodstatnejšieho, čo potrebujete pri stavbe altánku vedieť.
Altánok – o aký typ stavby ide?
Ak nahliadneme do Stavebného zákona (Zákon č. 50/1976 Zb. – Zákon o územnom plánovaní a stavebnom poriadku), zistíme, že operuje s termínom drobné stavby. O čo ale ide? Drobné stavby Stavebný zákon definuje ako stavby, ktoré majú doplnkovú funkciu pre hlavnú stavbu a ktoré nemôžu podstatne ovplyvniť životné prostredie.
Stavebný zákon za drobné stavby považuje prízemné stavby, ktorých zastavaná plocha nepresahuje 25 m² a výška 5 metrov. Sem patria napríklad kôlne, práčovne, letné kuchyne, prístrešky, zariadenia na nádoby a odpadky, stavby na chov drobného zvieratstva, sauny, úschovne bicyklov a detských kočíkov, čakárne a stavby športových zariadení.
Okrem toho, za drobné stavby sa považujú aj stavby, ktorých zastavaná plocha nepresahuje 25 m² a hĺbka 3 metre, ako sú pivnice či žumpy.
Ak by ste sa chceli pozrieť bližšie na definíciu drobných stavieb, nájdete ju v § 139b ods. 8 a ods. 9 Stavebného zákona.
Z tohto vyplýva, že by sme altánok mohli zaradiť do kategórie drobné stavby. Poďme sa pozrieť ďalej, či si vyžaduje stavebné povolenie.
Je na altánok potrebné stavebné povolenie?
Podľa stavebného zákona, pokiaľ ide o drobné stavby, nie je potrebné stavebné povolenie. Avšak to platí len v prípade, ak drobná stavba spĺňa zákonom stanovené rozmery. Na stavbu altánku tak stavebné povolenie nebude potrebné, ak nebude presahovať zastavanú plochu 25 m² a výšku 5 m.
Avšak čo stavebný zákon určuje, je ohlasovacia povinnosť. Stavebné povolenie na výstavbu altánku síce nepotrebujete, no je potrebné stavbu altánku ohlásiť stavebnému úradu. Ohlásenie drobných stavieb sa podľa stavebného zákona musí vykonať ešte pred začatím stavebných prác. Je potrebné ho realizovať písomnou formou a adresovať stavebnému úradu obce, v ktorej území sa nachádza pozemok, na ktorom sa bude altánok stavať. Na ohlásenie drobnej stavby sa využíva tlačivo Ohlásenie o zámere k vydaniu územného súhlasu, ktoré by vám mali poskytnúť na stavebnom úrade.
Prečítajte si aj: Ohlasovacia povinnosť a súhlas suseda
Následne, so stavbou či osadením altánku môžete začať vtedy, keď vám stavebný úrad zašle písomné oznámenie, v ktorom informuje, že nemá námietky.
Postaviť si na záhrade či pozemku altánok môže byť skvelým krokom k vytvoreniu si príjemného miesta, na ktorom si môžete vychutnávať záhradné posedenia, grilovačky, čas s blízkymi či len tak relaxovať pri dobrej káve a knihe. Ak by ste sa chceli pri výbere altánku inšpirovať, môžete si pozrieť aj našu ponuku a kedykoľvek sa na nás obrátiť. Radi vám s výberom pomôžeme.
POZOR: Tento článok čerpal informácie z legislatívy stavebného zákona a prislúchajúcich vyhlášok. Pred realizáciou výstavby však odporúčame obrátiť sa na príslušné úrady vo vašej obci. So skúsenosti totiž vieme, že postupy jednotlivých úradov sa môžu líšiť.