Súri vás to? Pozrite si naše

Skladovky
ikona setrenie

Zabezpečte si nižšiu cenu bez zmeny DPH do 31.12.2024

Články

História saunovania vo svete

turecký hammam

Saunovanie je už dlhodobo obľúbenou relaxačnou procedúrou v mnohých kútoch sveta. Významné benefity na fyzické aj psychické zdravie a pohodu robí zo sáun jeden z najobľúbenejších spôsobov relaxácie a rekreácie. Korene saunovania siahajú ďaleko do minulosti a svoje zastúpenie má v mnohých kultúrach. Čítajte ďalej a dozviete sa o histórii sáun ale aj o tom, ako tvorili neoddeliteľnú súčasť wellness, zdravia a spoločenských praktík už dávno v minulosti.

Čo v článku nájdete:

Počiatky sáun môžeme datovať do obdobia, keď ľudia vyvinuli schopnosť svojvoľne zakladať oheň. Oheň našim dávnym predkom umožnil nielen varenie jedla, ale priniesol so sebou aj prostriedky na úmyselné zahrievanie tela. Úplne prvé „sauny“ v ich základnej štruktúre vyvinuté v Afrike mali cieľom zbaviť telo infekcií. Už tu môžeme vidieť, ako človek objavil benefity pobytu v horúcom prostredí na zdravie.  Aj napriek tomu, že mali ďaleko od luxusných sáun, ktoré poznáme dnes, zámer ostáva podobný – vyvolať nadmerné potenie, zbaviť telo škodlivých látok, liečiť choroby a optimalizovať zdravie.

Fínsko, domov sáun a saunovania

Tradícia saunovania sa neodmysliteľne spája s Fínskom. Nie je náhoda, že väčšina ľudí si pri slove sauna hneď predstaví Fínsko či fínsku saunu. V skutočnosti, Fínska tradícia saunovania je skvelým spôsobom, ako preskúmať históriu a dozvedieť sa viac o tejto procedúre, pretože siaha až do roku 7000 pred našim letopočtom. Saunovanie bolo a do dnešného dňa je pre obyvateľov Fínska veľmi dôležitou súčasťou ich životov. Vo Fínsku sa nachádza 3 milióny sáun, čo je impozantné číslo vzhľadom na počet obyvateľov, ktorý len o čosi presahuje 5 miliónov. Fínske sauny sú tiež rozšírené takmer všade vo svete a väčšina sáun so suchým teplom, je založená na modernej konštrukcii fínskeho archetypu. 

tradičná budova sauny vo Fínsku
Tradičná budova sauny na brehu Baltského mora v Kimito, juhozápadné Fínsko

Predchodcom sauny, ako ju poznáme dnes, bolo, dá sa povedať, kúrenie v domácnosti. Išlo o jamu vykopanú v strede obydlia, ktoré bolo vyrobené z prútia, dreva, slamy a blata.  Do jamy sa umiestnili kamene, ktoré sa dali zahrievať na vysokú teplotu. Takýmto spôsobom dokázali ľudia udržať teplo na dlhšiu dobu a zabezpečiť si teplo vo svojich obydliach. Išlo najmä o oblasti dnešného Fínska. 

Pôvod slova sauna

Samotný pojem „sauna“ má uralský pôvod a jeho pôvodná forma bola „sàvna“, čo je pojem popisujúci jamu v zemi, ktorá bola zahriata a pokrytá zvieracou kožou. Tento typ sáun sa dnes už nevyskytuje, no na podobnom princípe fungujú saunové stany, ktoré sú podobné indiánskym potným chýšam. 

potná chýša v Arizone
Potná chýša indiánskeho kmeňa Hualapai v Arizone

Prvé pozemné sauny

Kedy presne sa začali stavať pozemné sauny nie je úplne známe, no všeobecne sa ich pôvod datuje už do doby kamennej. Prvé pozemné sauny mali podobu umelo vytvorených jaskýň, ktoré boli zakryté kožou zvierat. Pod hromadou kameňov v nich počas dňa horel oheň. Po jeho uhasení kamene zohrievali jaskyňu dlho do noci.  Slúžila pre ľudí (niekedy aj zvieratá), ktorí sa v nej uchýlili a vyhrievali sa v pare, ktorá stúpala z kameňov, na ktoré liali vodu. Tieto rané sauny bol nielen vyhrievané, ale aj sterilizované dymom a slúžili ako kuchyne, umyvárne, nemocnice.

Sauny boli dokonca miestom, na ktorom sa rodili deti a miestom, na ktorom boli uložené telá ľudí na konci ich života. Tieto procedúry majú svoje korene v starej šamanskej tradícii, ktorá je spojená s vierou, že sauny boli akýmsi portálom medzi týmto svetom a spirituálnym svetom. Sauny boli tiež miesto,  kde sa konali všetky dôležité obrady, ako napríklad svadby či rituálne procedúry. Návšteva sáun sa spájala aj s dôležitými obdobiami, ako dožinkové slávnosti či letný slnovrat. 

Zaujímavosť:
V starovekej fínskej pohanskej viere sa verilo, že osoba má tri duše, nazývané Itse, Haltija a Löyly. Itse je podobná psychike, ľudskej osobnosti, Haltija by sa dala opísať ako vyššie ja alebo v niektorých prípadoch strážny duch a Löyly predstavovala telo, dušu a všetky telesné funkcie, ako napríklad dýchanie. V modernom fínskom jazyku Löyly znamená para, ktorá vychádza zo saunovej pece.

Sauny ako dôležité miesta pre rituály

Sauny boli teda miestom, na ktorom sa konali všetky dôležité spoločenské obrady či šamanské rituály. Stali sa posvätnými miestami, ktoré boli spájané s duchovnými presvedčeniami. Verilo sa totiž, že prepožičiavajú magickú moc tým, ktorí do nich vstúpili. Verilo sa tiež, že každá sauna mala svojho mystického saunového ducha, ktorý musel byť rešpektovaný. Na to, aby osoba mohla vstúpiť a byť v saune, bolo potrebné, aby dodržiava isté zásady a pravidlá. V závislosti od regiónu, v ktorom sa sauna nachádzala bol tento duch sauny buď ženou alebo mužom. Duch sauny netoleroval neúctivé správanie a verilo sa, že mohol prenasledovať osobu, ktorá sa v saune správala nesprávne a neúctivo. Jedným z najdôležitejších šamanských aspektov sauny boli jej liečivé vlastnosti. Šamani brávali chorého človeka do sauny a prostredníctvom šamanského tranzu putovali do duchovného sveta, aby hľadal ducha chorého a snažil sa ho priviesť naspäť.

Vedeli ste, že sauna bola vo Fínsku už od staroveku veľmi dôležitým miestom, dokonca tak dôležitým, že mnohokrát bola prvou stavbou, ktorá bola postavená. Majitelia si najprv postavili saunu a až potom dom. 

Staroveké sauny

História saunovania však siaha aj do iných krajín, nielen do Fínska. Čím viac sa archeológovia bádajú, tým viac nachádzajú dôkazy o saunách v starovekom svete. Pozoruhodné sú podobnosti medzi severoeurópskymi saunami a spomínanými potnými chýšami, ktoré dodnes používajú domorodé americké kmene na náboženské obrady. Existujú dokonca aj dôkazy, ktoré poukazujú na možnú súvislosť, že tajomné staroveké kruhy vyrobené z dreva a kameňa na Britských ostrovoch a v iných častiach Európy, mohli byť sauny. V čom sa archeológovia zhodujú je, že tieto konštrukcie boli použité na nejaký druh rituálu. V strede niektorých z nich boli dokonca objavené spálené kamene. Počet týchto štruktúr sa zvyšuje smerom k chladnejšiemu severu. Viac ako polovica sa nachádza v Škótsku.

Sauny v stredovekej Európe

ranom stredoveku bolo v Európe zvykom stavať pri kláštoroch kúpele či potné chýše. Všeobecne sa verilo, že kúpanie malo duchovné účinky. Vo vrcholnom a neskorom stredoveku však bola Európa neustálym bojiskom medzi rôznymi náboženskými skupinami a kúpanie a saunovanie začalo získavať pochybnú povesť ničiteľa ľudskej morálky. To bol jeden z dôvodov, prečo vo väčšine častí Európy kúpacia kultúra zanikla a niekoľko kúpeľných domov bolo zničených. Kultúra saunovania a kúpania zostala živá v severnej Európe a pobaltských krajinách jednoducho preto, že to boli niektoré z posledných krajín v Európe, ktoré boli konvertované na kresťanstvo.

Saunovanie vo svete

Kultúra saunovania ale aj liečivé účinky sáun a horúcej pary boli uznávané v mnohých krajinách na rôznych kontinentoch. Na chvíľu ešte ostaneme pri Európe, konkrétne pri tureckých kúpeľných domoch. Tie sa stali populárnymi už pred tisíckami rokov. Každodenné kúpacie rituály vo vode boli bežnou záležitosťou. V rámci prípravy na špeciálne príležitosti ľudia navštevovali miestne kúpele, kúpali sa v horúcich bazénoch a ležali v parných miestnostiach. Súčasťou boli aj masáže či drhnutie, aby sa z tela odstránila špina a odumretá koža. Turecké kúpele, nazývané hammam, sa vyznačujú úžasnou architektúrou, ktorá je navrhnutá tak, aby priviedla myseľ do tichej reflexie, čím môže človek podrobiť svoju myseľ a telo procesu čistenia. 

turecký hammam
Turecký hammam

V Austrálii domorodí obyvatelia navštevovali potné chýše, podobne ako tie, ktoré postavili domorodí Američania. Považovali ich za účinný spôsob liečby duševného a telesného zdravia. Tieto parné domčeky boli tiež spôsobom, ako spájať komunity – ľudia sa mohli rozprávať, smiať, plakať, zdieľať jedlo, riešiť konflikty či rozvíjať rodinné a priateľské vzťahy, čo bolo tiež potrebné pre duševné zdravie. 

V Ázii sú sauny živou súčasťou kultúry už po tisícky rokov. Napríklad v Kórei boli kúpele s názvom jjimjilbang navrhnuté na podporu detoxikácie a poskytovanie liečebnej starostlivosti. Typický očistný rituál pozostával z odstránenia odumretej kože (s využitím rybiek), po ktorom nasledovalo naparovanie sa v miestnostiach s rôznymi liečivými prvkami, ako je napríklad soľ. Dnes sú kórejské kúpele známe tým, že poskytujú špičkové zdravotné procedúry, akupunktúry, suché sauny či ľadové miestnosti a naparovanie, ktoré podporujú celkovú detoxikáciu organizmu.

Japonské kúpele, nazývané onsen, tiež kombinujú rôzne liečivé prvky, ako je horčík, síra či minerálne horúce pramene. 

Takisto aj africké kúpele využívajú miestne íly, oleje, bylinky či minerálnu vodu na očistenie tela od toxického zaťaženia. Využívajú tiež horúce bahenné kúpele a tradičné africké masáže.

Hoci každá kultúra má svoje vlastné špecifiká saunovacích a kúpeľných rituálov, niet pochýb o tom, že horúca para a pobyt v horúcom prostredí majú blahodarné účinky na zdravie človeka. Bohatá história saunovania v rôznych kútoch sveta je toho dôkazom. Aké sú najlepšie sauny na Slovensku? V tomto článku sa dočítate o najlepších saunách na Slovensku.

Benefity saunovania

Sauna vo všeobecnosti prináša blahodarné účinky na zdravie nielen po fyzickej, ale aj psychickej stránke. Pravidelné saunovanie má pozitívne účinky na imunitný systém a funguje ako prevencia voči rôznym ochoreniam, ako je napríklad chrípka či iné ochorenia dýchacích ciest. Prostredníctvom pobytu v horúcom prostredí sa cez póry z tela dostávajú von škodlivé látky, čím sa prečisťuje organizmus. Saunovanie podporuje prekrvenie tela, pomáha znižovať napätie vo svaloch, čím dokáže zmierňovať či odbúravať svalovú bolesť. Saunovanie tiež pozitívne vplýva na psychiku, pretože pomáha odbúravať stres a navodzuje pocity relaxácie. Saunovanie tiež môže posilňovať krvný obeh a srdce, čím môže prispievať k zníženiu rizika infarktu. Podporuje taktiež prekrvenie tkanív celého tela, ale aj vnútorných orgánov. Saunovanie tiež môže byť účinné pri prevencii problémov s alergiami (vhodná je napríklad infrasauna, ktorá prispieva k ničeniu škodlivých látok).

Prečítajte si viac o tom, prečo je zdravé saunovanie po celý rok!

Kedy saunovanie vynechať?

Ak je napríklad alergia už vo fáze vypuknutia, v tom prípade sa pobyt v saune neodporúča. Sauna sa treba vyhnúť aj vtedy, ak pociťujete, že na vás „lezie“ nejaká choroba, prípadne užívate antibiotiká či iné lieky. Saunovanie sa neodporúča ani tehotným ženám. Vyhnúť by sa saune mali aj ľudia s epilepsiou, vážnymi ochoreniami, infekčnými ochoreniami, problémami so štítnou žľazou, gynekologickými problémami, kožnými zápalmi či otvorenými ranami alebo poraneniami kože. Aby ste mali stopercentnú istotu, či je pobyt v saune pre vás vhodný, určite sa obráťte na svojho ošetrujúceho lekára, s ktorým môžete skonzultovať vhodnosť tejto procedúry.

Typy a druhy sáun

Dnes máme v porovnaní s minulosťou veľkú výhodu v tom, že existuje množstvo rôznych druhov sáun, spomedzi ktorých si môžeme vyberať vzhľadom na potreby a preferencie. Pobyt v saune môžeme praktizovať vo wellness centrách či kúpeľoch, ale aj doma v súkromí. 

Tip: Domáca sauna je dnes už pomerne populárnym konceptom, ktorý si obľubuje čoraz viac ľudí. Poskytuje súkromie, ktoré vo verejných wellness centrách nájdeme len málokedy. Čítajte ďalej a dozviete sa o druhoch sáun, ktoré môžete mať doma aj vy.

Tradičným druhom sáun sú práve fínske sauny, s ktorými sa stretnete pravdepodobne najčastejšie. Sú typické dreveným obkladom a lavicami v interiéri. Na ohrev sa využívajú  elektrické kachle alebo kachle na drevo. A vo vnútri sauny sa nachádzajú rozžeravené kamene, ktoré sa polievajú vodou na reguláciu vlhkosti v kabíne. Fínske sauny zvyčajne dosahujú teplotu od 60 do 110 stupňov Celzia a vlhkosť vzduchu len medzi 5 a 20 percent. Týmto teplotám je prispôsobený aj saunovací proces, kedy sa odporúča byť v saune kratšiu dobu a následne na to sa schladiť v studenej vode.

Ďalším častým druhom sú infrasauny, ktoré sú vzhľadom podobné fínskym saunám (drevená kabína s lavicami), no spôsob vyhrievania je však odlišný. Využívajú sa žiariče, ktoré produkujú infračervení žiarenie. To preniká priamo do svalstva a rovnomerne ho prehrieva. Infrasauny využívajú najčastejšie športovci, ktorí potrebujú efektívne rozohriať svalstvo.

Parná sauna je ďalším častým druhom. Jej teplota dosahuje 40 až 45 stupňov Celzia a vlhkosť vzduchu medzi 90 až 100%. Je vhodná pre ľudí s dýchacími ťažkosťami a často sa kombinuje s eukalyptom, a tak pomáha uvoľniť dýchacie cesty. 

Okrem týchto troch najčastejšie využívaných sáun existujú tiež soľné sauny, tropické sauny či bylinkové sauny.

Prečítajte si viac o rozdieloch medzi fínskou a parnou saunou.

Materiály a typy sáun

Sauny majú vo všeobecnosti tradičnú formu samostatnej kabíny, ktorá sa vyhrieva spôsobom závisiacim od druhu sauny. Čo sa týka materiálov, tie tiež závisia od druhu sauny. V prípade fínskych a infračervených sáun ide o drevené materiály, (najčastejšie škandinávske dreviny), v prípade parných sáun zas o keramické materiály. Za saunovaním sa môžete vybrať napríklad do wellness centra, alebo si vytvoriť vlastné súkromné wellness centrum priamo doma, napríklad na záhrade s pomocou vonkajších sáun. Vonkajšie sauny sú skvelou voľbou, ak si chcete benefity saunovania užívať v súkromí, bez tohto, aby vás niekto rušil. Tieto vonkajšie sauny majú najčastejšie podobu drevených domčekov, ktoré sa dajú umiestniť prakticky kdekoľvek na záhradu či pozemok. 

Okrem saunových domčekov sú v poslednej dobre veľmi obľúbenou formou aj sudové, nazývané aj barelové, sauny. Sudová sauna by sa dala opísať ako tradičná vonkajšia sauna s netradičným dizajnom. Výhodou, ktorú majú tieto sudové sauny oproti klasickým kabínovým saunám, je ich jednoduchá inštalácia, kompaktnosť, ale aj to, že nezaberajú veľa priestoru na záhrade. Okrem toho, sú tiež elegantným estetickým prvkom. Najväčšou výhodou je ale ich tvar, ktorý umožňuje efektívne, rýchle a rovnomerné zahriatie. Sudová sauna má totiž približne 20% menej priestoru na vykurovanie ako kabínová sauna rovnakej veľkosti. Charakteristický oválny dizajn zabraňuje usadzovaniu tepla v hornej časti sauny, pretože horúci vzduch je neustále v pohybe, výsledkom čoho je stabilné a efektívne teplo v celom vnútornom priestore.

barelová sauna
Barelová sauna

Saunovanie je súčasťou kultúry a spoločenských procesov či obradov ľudstva už od staroveku. Benefity pobytu v saune na psychické aj fyzické zdravie sú nepopierateľné. Určite nie je na škodu zaradiť pravidelné saunovanie do zoznamu voľnočasových aktivít. A ak by sa vám za saunovaním nechcelo cestovať, či by ste si radi vytvorili vlastné wellness doma, môžete sa inšpirovať našou ponukou domácich vonkajších sáun. Veľmi radi vám poradíme s výberom a realizáciou vášho súkromného miesta na rekreáciu a oddych.

Zdroje: 

https://www.youtube.com/watch?v=A14HICz1rkk
https://medium.com/estoniansaunas/heres-why-the-history-of-the-sauna-is-deeper-than-you-might-think-d8e5127a8232
https://infraredsauna.com/blog/sauna-history-101-from-finnish-to-infrared-saunas/

magazín ďalšie odporúčané

Radosť z nákupu Ďalšie dôvody
prečo si vybrať nás

  • 3 ročná záruka v cene každého produktu
  • Ku každému produktu impregnat zdarma
  • Za každý predaný produkt vysadíme 10 stromčekov 
  • Facebook
    4,9/5
    85 recenzií
Záhradný domček SANTIAGO
Moderný altánok UTAH
Záhradný domček MONACO
Záhradný altánok OREGON
Záhradný domček SANTIAGO
Záhradný domček PULA
Záhradný altánok ARIZONA
Záhradný domček VALENCIA
Záhradný Domček PULA

Veľmi vyzdvihujem spôsob komunikácie. Rýchle reakcie, ústretovosť, informovanie zákazníka o všetkom. Chlapi- montážnici boli milí, ústretoví, slúšní. Super! Veľa zdaru Vám prajem!

Ján L

Skvelá komunikácia, poradenstvo, rýchle jednanie s firmou a výsledkom je nadherný altánok, s ktorým som nesmierne spokojná. Ďakujem a MôjAltánok vrelo odporúčam!

Terézia Šoltésová, Rokycany

Výborná robota, veľmi slušná trojica pracovníkov a za 8 hodín bola táto chatka postavená. Jednoznačne nás MojAltanok.sk prekvapili vysokou úrovňou svojej práce. Doporučujeme!

Zuzana a Maroš Oravcoví, Košice

Naša škola využila služby firmy MôjAltánok a musíme ju pochváliť za kvalitne odvedenú prácu. Žiaci a učitelia môžu altánok využívať bez obáv o svoje zdravie. Ďakujeme a vrelo odporúčame ďalším záujemcom ☺

Mgr. Daniela Ďurkovská, Bratislava Riaditeľka ZŠ Sokolíkova

Výborná komunikácia pri objednávke. S montážou sme boli spokojný, cena zodpovedá kvalite. Domček splnil naše očakávania, určite odporúčam ostatným.

Peter Sirotnak, Veľký Šariš

Profesionálny prístup, rýchla odpoveď, dobré služby, tovar splnil očakávania na 100%. Odporúčam.

Matúš Hovanec, Dovalovo

Záhradný altánok bol už dlhšiu dobu našim snom, preto sme veľmi spokojní s kvalitou, termínom dodania a montážou od tejto spoločnosti. Veľmi pekne ďakujeme za kvalitne prevedenú prácu

Michal Lacko, Stará Kremnička

Maximálna spokojnosť s komunikáciou. Vybavenie a termín dodania bol dokonca kratší, ako bolo dohodnuté a úplne top bola práca dvoch chlapov na stavbe samotného domčeka- z našej strany úplná spokojnosť. Ďakujeme!

Adela Birova, Choča

Bol som veľmi spokojný s prístupom ako aj s prácou pracovníkov priamo pri stavbe domčeka. S domčekom sme taktiež veľmi spokojní, úplne spĺňa naše predstavy. Vďaka.

Ján Gonda, Levice