Čo sa môže pokaziť na drevenej stavbe počas zimy?
Výhody drevených stavieb si môžete užívať nielen počas teplých mesiacov, ale aj celoročne. Aby sme mohli drevený domček, altánok či chatku využívať aj počas zimy, je dôležité, aby bola drevená stavba zateplená a vybavená zdrojom tepla. Zima je však oproti ostatným ročným obdobiam o čosi náročnejšia a dáva drevu zabrať o niečo viac. Na čo si dať počas zimy pozor?
Drevo je organický materiál, ktorý podlieha poveternostným vplyvom jednoduchšie, než ostatné typy materiálov. Je citlivé na zmeny teplôt, slnečného žiarenia ale aj vlhkosti. A tej je počas zimných mesiacov o čosi viac. Vplyvom zvýšenej vlhkosti drevo začne degradovať. Na zvýšenú vlhkosť v dreve následne reaguje aj drevokazný hmyz, ale aj iní škodcovia, akými sú huby či plesne.
Vedeli ste, že drevokazné huby a plesne napádajú drevo pri vlhkosti 20%? A drevokazný hmyz dokonca už pri vlhkosti 15% ? Práve preto je dôležité, aby sa vlhkosť dreva zachovala pod 15%.
Škodcovia dreva a ich následky
Určite je dobré vyvarovať sa poškodeniam dreva spôsobenými rôznymi škodcami. Všetky z nich totiž prinášajú svoje negatíva. Vezmime si ako príklad pleseň. Tá sa stáva problémom, ak sa plesňové spóry zahniezdia na povrchu dreva a začnú vytvárať hubové vlákno. Rozpoznať ich môžete na základe typických farebných máp na povrchu dreva, ale aj v podobe vatových chumáčov či typického zápachu zatuchliny. Pleseň je škodcom pre samotné drevo, ale negatívne vplýva aj na zdravie človeka. Môže prispieť k zhoršeniu či vzniku alergií či iných zdravotných ťažkostí. Huby, ktoré napádajú drevo majú za následok to, že drevo veľmi rýchlo dokáže podľahnúť hnilobe. Drevokazný hmyz zas drevo znehodnocuje a môže ho premeniť doslova na prach.
Vlhkosť a zmeny v dreve
Vplyvom vlhkosti môže drevo zmeniť svoj tvar, tzv. „napučať“. Drevo však nemení svoj tvar rovnomerne, a tak sa môže stať, že sa záhradná stavba zdeformuje. Drevo v exteriéri si zvyčajne ponecháva 15 až 20 % vlhkosť. Ak je dobré počasie, zvyšná vlhkosť sa z dreva odparí. Ak je však drevo vystavené vlhkosti po dlhšiu dobu, zväčšuje objem svojich vlákien a môže dôjsť k vytočeniu, pokrúteniu, vytváraniu rozstrapatených koncov či dokonca aj prasklín. V niektorých prípadoch môžu byť praskliny tak hlboké, že už sa nedajú následne opraviť.
Z toho všetkého vyplýva, že je mimoriadne dôležité zabezpečiť drevu patričnú ochranu. Tá spočíva v kvalitnej povrchovej úprave, ošetrení ochrannými impregnačnými prípravkami, ako sú fungicídy či insektickídy a zamedzení alebo znížení kontaktu s vodou. Ako sa správne starať a ošetrovať drevené záhradné stavby? A aké nátery zvoliť? Prečítajte si v našom článku o starostlivosti o drevené stavby.