Ako bezpečne uskladniť náradie na záhrade?
Každý správny záhradkár, majster či kutil sa nezaobíde bez spoľahlivého náradia a pomôcok. Uľahčia prácu na záhrade či záhradnej stavbe ale aj iných projektoch či opravách. No viete čo robiť, aby vám náradie slúžilo spoľahlivo a hlavne dlhodobo? Jedným zo spôsobov, ako si zachovať záhradné náradie a pomôcky v dobrom stave, je jeho správne uskladňovanie. Ako najlepšie skladovať vaše náradie na záhrade tak, aby bolo v bezpečí a nepoškodzovalo sa?
Spoľahlivé a kvalitné záhradné náradie je podstatnou súčasťou záhradných prác či domáceho majstrovania. Určite viete, že ak máte k dispozícii kvalitné náradie, uľahčuje a zefektívňuje vám prácu, či už je to pestovanie, starostlivosť o záhradu, práce na záhradnom domčeku alebo altánku, majstrovanie, opravovanie či tvorba. Je to práve náradie, ktoré pomôže zrealizovať vaše plány a premeniť ich na skutočnosť.
Na čo myslieť pri kúpe nového náradia?
Dobrou správou je, že v súčasnosti je ponuka záhradného či iného náradia pomerne široká. Na jednej strane to prináša výhodu v tom, že si dokážete vybrať z rôznych druhov, prevedení a materiálov a mnohonásobne si tak uľahčiť prácu. Nevýhodou však je, že pri širokej ponuke môžete natrafiť aj na náradie nižšej kvality, ktoré nemá dlhú životnosť. Práve preto je dôležité, aby ste sa pri výbere pomôcok a náradia zamerali nielen na praktické využitie a cenovú dostupnosť, ale aj kvalitu, odolnosť a trvácnosť náradia. Ako však spoznať, že ide o kvalitné náradie? Pri výbere kvalitného náradia vám pomôže zamerať sa na materiály. Dobrou voľbou je náradie, ktoré má násady vyrobené z tvrdého dreva či kompozitu a pracovnú časť z kovu s antikoróznou úpravou či z nerezovej ocele. Pri výbere náradia je dobré zamerať sa aj na jeho ergonomické vlastnosti a hmotnosť. S ľahším náradím sa vám bude pracovať určite jednoduchšie ako s ťažkým a nemotorným náradím.
Tip: Chceli by ste si oživiť či vynoviť výbavu svojho záhradného náradia? Na čo čakať? Pripravte sa na nasledujúcu sezónu už teraz a na jar môžete začať so záhradnými prácami v „plnej zbroji“. Prečítajte si, aké náradie sa vám určite zíde (nielen) pri starostlivosti o vašu záhradu!
Spoľahlivé a bezpečné miesto na uskladňovanie
Aby vám však títo (nielen) záhradní pomocníci efektívne slúžili čo najdlhšie, vyžadujú si tiež správnu starostlivosť. O svoje náradie sa okrem pravidelnej údržby a čistenia môžete starať tak, že mu zabezpečíte spoľahlivé a bezpečné miesto na skladovanie, na ktorom bude chránené pred poveternostnými vplyvmi. Obzvlášť teraz v zime, kedy je oveľa viac vystavené poveternostným vplyvom, akým je mráz, sneh a vlhkosť. Bezpečné a spoľahlivé miesto na skladovanie náradia však určite oceníte aj počas ostatných období v roku. Najmä preto, že budete mať v náradí systém a všetko uložené na jednom mieste. Tak už nebudete musieť hľadať, kde ste čo odložili, pretože všetko bude na pod jednou strechou na jednom mieste.
A tou strechou máme na mysli práve strechu záhradného domčeka na náradie. Záhradné domčeky sú vo všeobecnosti skvelými pomocníkmi do záhrad, na pozemky či do rekreačných alebo záhradkárskych oblastí. Záhradný domček na náradie je praktickou a funkčnou vonkajšou stavbou, ktorá zabezpečí, že vaše náradie bude v suchu a bezpečí a už sa vám nebude, ako sa hovorí, povaľovať „kade-tade“ po záhrade. V domčeku na náradie si môžete vytvoriť systém s využitím políc, skriniek či závesných držadiel. Môžete si vytvoriť kategórie podľa účelu náradia, na základe ktorých budete svoje náradie uskladňovať. Vytvorte si sekcie náradia pre starostlivosť o trávnik, náradia určeného na pestovanie či náradia na starostlivosť a stromy a kríky ale aj technického náradia, akým sú kladivá, klince či skrutkovače a podobne. Systém, ktorý si vytvoríte vám celú prácu zjednoduší.
Uskladnite nielen náradie
Domček na náradie vám môže poslúžiť aj na uskladňovanie motorového náradia, akým je kosačka, elektrická píla na drevo, fúkar na lístie a podobne. Zároveň môže slúžiť aj ako miesto na uskladňovanie a odkladanie športových potrieb, či už sú to bicykle, korčule alebo lyže. Záhradný domček na náradie môžete tiež využiť ako miesto, na ktorom schováte vaše rastlinky či kvetiny pred nepriaznivým počasím a zároveň v ňom môžete skladovať semienka do ďalšej sezóny či sušiť bylinky z vašej záhrady napríklad na prípravu domáceho čaju.
Domčeky na náradie už dávno nie sú len obyčajnou drevenou búdkou na záhrade. Práve naopak, často sú okrem svojich praktických benefitov obľubované aj pre vzhľad a harmóniu, ktorú celej záhrade dodávajú. Domčeky na náradie sú najčastejšie vyrábané z drevených materiálov a môžu mať rôznu veľkosť a pôdorys. Tiež môžu byť doplnené o rôzne prvky, ako napríklad terasu či prístrešok na drevo. Ten je skvelou voľbou, ak na kúrenie využívate drevo, pretože takto uskladnené bude chránené pred vplyvmi počasia a vlhkosti.
Na čo si dať pozor pri výbere domčeka na náradie?
Jedným z najdôležitejších vecí, na ktoré by ste si pri výbere domčeka na náradie mali dať pozor, je práve druh materiálu, z ktorého sú vyrábané. Domček na náradie je vonkajšou stavbou a tak je prirodzené, že bude vystavený vplyvom počasia. Drevo je organický materiál, ktorý neustále pracuje a ľahšie podlieha zmenám v teplote či vlhkosti. Práve preto je veľmi dôležité, aby bolo drevo kvalitné a odolné. Ako však spoznať, kedy ide o kvalitné drevo? Záhradné stavby sa najčastejšie vyrábajú buď zo smrekového alebo borovicového dreva. Podstatným faktorom je tvrdosť dreva. Čím je drevo tvrdšie, tým lepšie odoláva poveternostným vplyvom.
Vedeli ste, že všetky naše drevené stavby, vrátane domčekov na náradie, sú vyrábané zo smrekového alebo borovicového dreva, ktoré pochádza zo škandinávskych a sibírskych oblastí? Drevo z tamojších nadmorských výšok je totiž tvrdšie a odolnejšie, než tuzemský smrek či borovica. Drevo pri výrobe prechádza prirodzeným procesom schnutia po dobu troch rokov a s využitím moderných technológií sa šetrne spracováva na finálny výrobok.
Kam umiestniť domček na náradie?
Ak už so svoj domček na náradie vyberiete, nasledujúcim krokom bude vybrať mu vhodné miesto na pozemku či záhrade. Aj tu zohráva úlohu niekoľko faktorov. Prvým z nich je blízkosť a dobrá dostupnosť, aby ste domček mohli využívať naplno a bez obmedzení. Vo všeobecnosti sa odporúča umiestňovať záhradné stavby do záveternej časti záhrady, najideálnejšie na miesto, kde sa počas dňa strieda slnko a tieň. Predtým, než svoj záhradný domček na náradie umiestnite na vybrané miesto, mali by ste pod neho pripraviť podkladovú plochu. Nemusíte sa obávať, nejde o žiaden zložitý proces. Podkladová plocha je ale dôležitá, pretože záhradným dreveným stavbám zabezpečuje stabilitu, pevnosť, rovnosť stien a tiež ochranu pred navlhnutím zospodu. Čo je veľmi dôležitá vec, ak chcete životnosť domčeka predĺžiť na maximum. Ako pripraviť podkladovú plochu pod drevenú stavbu sa dočítate v našom článku.
Premýšľate, že si zaobstaráte domček na náradie aj vy? Tak potom je ten správny čas pustiť sa do výberu toho vhodného pre vás. Pripravte sa vopred na nasledujúcu záhradnú sezónu a uľahčite si jarné práce na záhrade. Benefity záhradného domčeka na náradie pocítite ihneď po tom, čo sa stane súčasťou vašej záhrady či pozemku. Zjednoduší vám prácu a ušetrí čas, ktorý môžete venovať oddychu na záhrade v spoločnosti vašich najbližších.