Záhradné altánky – ako sa starať o drevo?

Ste majiteľom záhradného altánku? Tak potom určite viete, že správnou starostlivosťou mu môžete predĺžiť život aj o desaťročie. Životnosť každej drevenej stavby je obmedzená a záhradné altánky nie sú výnimkou.

Okrem správnej starostlivosti sa dá životnosť výrazne predĺžiť aj správne navrhnutou konštrukciou alebo dobre zvolenou chemickou ochranou. Konštrukcia drevených záhradných altánkov sa vyrába prevažne zo severského smreku, čím sa zabezpečuje dlhá životnosť stavby. Prístrešok nie je však to jediné, čo záhradné altánky chráni.

Najdôležitejšia vec je ochranný náter. Drevo však nestačí ošetriť náterom len raz. V priemere sa to odporúča robiť v intervale aspoň každé 4 roky. Chemické látky musia tiež spĺňať isté vlastnosti, ku ktorým patrí napríklad dostatočná fungicídna a insekticídna účinnosť a odolnosť proti poveternostným vplyvom, rovnomerné a rýchle vnikanie látky do dreva a podobne. Výber náteru na báze alkydových živíc je tá správna možnosť, kedže prepúšťanie vodných pár je veľmi dôležité.

Ak chcete váš záhradný altánok uchrániť od nadmernej vlhkosti, vhodným riešením je zhotovenie odkvapového chodníka okolo stien altánku. Pokiaľ je urobený správne s miernym sklonom, voda odteká od stien altánku a tým je spodný diel steny chránený pred spomínanou vlhkosťou. Ďalším tipom, čo sa týka vlhnutia spodných častí stien domčeka, je natretie dreva blízko základovej dosky a zeminy impregnačnou látkou.

Zahradny altanok altan altanok

Altanok ALABAMA

Povedzme si však aj niečo o korózii nechráneného dreva, ktorej môže podľahnúť aj váš altánok, pokiaľ nebudete dodržiavať vyššie spomenuté rady, ktoré sú naozaj minimum, čo môžete pre svoj altánok spraviť. Biočinitele, teda škodci spôsobujú degradáciu dreva úplne všade. Postreky, či nátery na drevo však už bežne obsahujú látku, ktorá škodce odpudzuje.

Škodce však nie sú jediná vec, ktorá môže záhradné altánky poškodiť, stále sú tu aj iné činitele a to napríklad voda, čo spôsobuje hydrolýzu, slnko spôsobuje fotooxidáciu a teplo termooxidáciu. Hydrolíza vzniká pôsobením kyseliny vodných roztokov na nechránené drevo. Drevo je samo o sebe do určitej miery odolné voči týmto kyselinám ale však hlavne v prípade, že ide o pôsobenie pri nižších teplotách. Pokiaľ je pôsobenie na drevo sprevádzané vyššími teplotami, takisto sa zvyšuje aj koncentrácia kyselín a intenzita pôsobenia na drevo sa stupňuje.

zahradny altanok dreveny altan

Altanok MONTANA

Drevo ihličnatých stromov je odolnejšie voči kyselinám vody, ako drevo listnatých stromov. Fotooxidácia patrí k najmenej agresívnym formám degradácie dreva. Drevo obsahuje lignin a pri pôsobení fotooxidácie naň sa drevo znehodnocuje. Dochádza k zmene farby – žltnutie až hnednutie a k následnému popraskaniu povrchu dreva. Ku termooxidácii dochádza počas pôsobenia a vystavovania dreva vysokými teplotami. Rozsah tejto degradácie závisí od viacerých faktorov, ako napríklad teplota, prítomnosť chemikálii, doba pôsobenia tepla na drevo alebo prísun kyslíka. Jeden z prejavov pôsobenia tepla je úbytok hmotnosti. Úbytok 1% na hmotnosti sa prejaví pri pôsobení teploty 80 stupňov. Postihované sú predovšetkým hemicelulózy dreva v ktorých dochádza k úbytku vody, čo má zá následok aj úbytok na hmotnosti. Celkovo dochádza aj k zoslabnutiu väzieb medzi vláknami dreva, čím drevo stráca svoju odolnosť. Všetkým týmto faktorom sa dá jednoducho predchádzať vo vyššie spomenutej starostlivosti, ktorá vám za predĺženie života vášho altánku určite stojí!